BBC SCHOOL RADIO, czyli ANGIELSKIE PODCASTY dla DZIECI

oxfors-owl-glowna

W serii ciekawych darmowych stron internetowych chciałam Wam zaprezentować podcasty BBC do słuchania nie tylko dla dzieci.

Jesteście miłośnikami podcastów? Ja odkąd zainstalowałam iTunes korzystam z tej formy bardzo często. Ogromną zaletą podcastów jest to, że są darmowe. Mogą być tylko audio lub audio + wideo.

Od kilku lat słucham angielskich podcastów zrealizowanych przez BBC. A odkąd moje dziecko zaczęło uczyć się angielskiego puszczam mu do słuchania podcasty przeznaczone dla dzieci. Audycje radiowe BBC School Radio są dla mnie wzorem godnym naśladowania.

angielskie podcasty bbc

Na stronie BBC School Radio podzielono je w zależności od wieku i zainteresowań słuchaczy.

angielskie podcasty bbc

W sekcji Early Learning znajdziemy audycje przeznaczone dla 3-5-letnich dzieci, zawierające mnóstwo zabawnych piosenek, rymowanek, wierszyków i zgadywanek. Trwają około 15 minut, do większości z nich dostępny jest transkrypt w postaci pliku pdf.

Mojemu dziecku szczególnie przypadły do gustu audycje: Listen & Play i Playtime. Poszczególne epizody można pobrać bezpośrednio ze strony BBC lub subskrybować za pomocą iTunes, Google Play, Windows Phone lub RSS.

bbc-podcasts-5

Angielskie podcasty BBC nadawane są cyklicznie, według kalendarza roku szkolnego. Często po upływie semestru nie można pobrać poprzednich odcinków, dlatego dobrze jest zapisać je sobie w pamięci komputera. Dobra wiadomość jest taka, że cykle często są powtarzane, jest więc szansa ponownego pobrania podcastów.

Poradzę Wam, aby nie sugerować się za bardzo wiekiem odbiorcy, ponieważ jest on dostosowany do dzieci anglojęzycznych. Dla mnie to duży plus, bowiem nasze dziecko ma możliwość słuchania „potocznego” angielskiego, jakim posługują się dorośli Brytyjczycy i ich dzieci. Nie ma tu powolnego, sztucznego wymawiania słów bądź zdań, jak ma to miejsce w przypadku nagrań do polskich podręczników.

Podcasty angielskie BBC School Radio przeznaczone dla bardziej zaawansowanych odbiorców znajdziemy w kolejnych działach.
Poleciłabym tu szczególnie:

  • Music
  • Dance
  • English
  • Drama

angielskie podcasty bbc 1

W dwóch pierwszych sekcjach znajdziemy audycje muzyczne, naukę piosenek, tańca i rytmu. Część podcastów opracowano z myślą o wykorzystaniu na lekcjach w klasie – są zadania grupowe przydzielane uczniom, w tym dużo ćwiczeń ruchowych.

W części English i Drama uczniowie mogą poznać znane i cenione dzieła literackie w uproszczonej wersji. Dla młodszych dzieci polecam: Let’s Make a Story – popularne bajki w rewelacyjnym wykonaniu brytyjskich lektorów. Dla nieco starszych fantastycznie zrealizowane słuchowiska w dziale: First Steps in Drama.

Część angielskich podcastów zrealizowano w formie wideo – są to krótkie filmiki przedstawiające znane historie, znajdziemy je w dziale English. Przekrój sięga od Czerwonego Kapturka, przez Makbeta, Wyspę Skarbów, Olivera Twista, mity greckie, baśnie Andersena, opowieści Beatrix Potter po O czym szumią wierzby i Opowieść Wigilijną.

Niestety, jak pisałam wyżej, nie wszystko jest cały czas dostępne, ale często odcinki i całe serie są wznawiane, warto więc subskrybować dany podcast.

Pozostałe działy warte uwagi na stronie BBC School Radio to:

  • History – dla dzieci w wieku 7-9 lat, ale starsze też dużo skorzystają
  • Mathematics – od 3 do 11 lat
  • Collective Worship – od 5-11 lat

bbc-podcasts-3

Polecam również zajrzeć do sekcji Teacher’s notes, zawierającej pliki pdf do angielskich podcastów. Oprócz transkryptu znajdziemy tu dodatkowe wskazówki i materiały do wykorzystania podczas lekcji lub do nauki w domu.

Agata