BITSBOARD, czyli NAJLEPSZA APLIKACJA DO NAUKI JĘZYKÓW DLA DZIECI

bitsboard-glowna

Dzisiejszym wpisem rozpoczynam cykl artykułów o najlepszych aplikacjach do nauki języków obcych. Jako pierwszą przedstawię aplikację Bitsboard.

Gdybym miała wybrać tylko jedną aplikację do nauki języków obcych dla dzieci, byłaby to aplikacja Bitsboard. Jej największy plus to cena – podstawowa wersja obejmująca wszystkie gry jest bezpłatna. Największy minus – działa tylko na urządzeniach z systemem IOS, czyli mogą z niej korzystać posiadacze iPhonów i iPadów, nie działa na komputerach.

Aplikacja jest bardzo rozbudowana i może być wykorzystywana przez rodziców, uczniów i nauczycieli. Pozwala na tworzenie wielu kont użytkowników, łatwą synchronizację i udostępnianie, a także śledzi i zapisuje wyniki i postępy każdego z użytkowników. Co więcej, każdy z nich ma możliwość indywidualnych ustawień według własnych preferencji.

Bitsboard to wszechstronna aplikacja pomagająca w nauce czytania, pisania i literowania.

bitsboard 3

Nauka w ramach aplikacji polega na tworzeniu własnych lub korzystaniu z gotowych zestawów kart – fiszek do nauki języków obcych, bądź innych zagadnień. Dzięki szerokiej gamie dostępnych gier mamy możliwość wyboru, co dokładnie chcemy opanować i skoncentrować się na tych właśnie obszarach.

Aplikacja Bitsboard na chwilę obecną składa się z 30 mini gier:

bitsboard gry

W jaki sposób utworzyć w aplikacji Bitsboard nowe karty do nauki?
Jest to bardzo proste!
Wpisujemy dane słowo, a aplikacja sama wyszukuje dostępne do niego obrazki – zdjęcia i dźwięk. W wersji darmowej możemy dodawać własne zdjęcia, nagrywać dźwięk, wstawić opis lub samodzielnie przygotować zestawy kart do nauki na komputerze, a następnie zaimportować je do aplikacji. Współpracuje ona z Dropbox i Quizlet.

W wersji PRO możemy skorzystać z gotowych zestawów stworzonych i udostępnionych przez innych użytkowników bezpośrednio w Bitsboard lub dodać do własnych zestawów obrazki i dźwięk znalezione w internecie.

Własne zestawy możemy następnie grupować w kolekcje i udostępniać je innym użytkownikom np. uczniom w klasie.

bitsboard 2

Dużym ułatwieniem jest również możliwość wyboru konkretnych kart z zestawu do nauki w danej chwili, nie trzeba za każdym razem przerabiać całości.

Również każda z mini gier ma własne ustawienia preferencji uczącego się, jest tego naprawdę sporo. Możemy określić liczbę jednorazowo wyświetlanych kart, czy mają to być same obrazki, czy napisy, czy mieszane, ustawienia dotyczące ilości rund, podpowiedzi, kolejności, itp.

Aplikacja Bitsboard posiada wbudowany algorytm monitorujący postępy ucznia i pokazujący skalę procentową. Na tej podstawie słownictwo, z którym uczeń ma problemy jest wyświetlane częściej.

bitsboard 1

Ja korzystam z tej aplikacji już kilka lat. Początkowo katalogi Bitsboard były bezpłatne i wówczas wiele z nich zaimportowałam. Stworzyłam też własne zestawy kart na komputerze i zaimportowałam je przez Dropbox, opracowując słownictwo obejmujące konkretne lekcje mojego dziecka. Natomiast mój synek z chęcią tworzył samodzielne karty na iPadzie, robiąc własnoręcznie zdjęcia i nagrywając dźwięk i z tych kart uczył się najchętniej.

Aplikację Bitsboard można pobrać w sklepie iTunes.

Dla młodszych dzieci w wieku do pięciu lat przygotowano uproszczoną wersję Bitsboard for Preschoolers, zawierającą 16 mini gier i zestawy kart z podstawowymi angielskimi słówkami.

bitsboard 4

Agata