BRITISH COUNCIL dla DZIECI, czyli LEARNENGLISH KIDS

british-council-dla-dzieci-glowna

Przedstawiam Wam dzisiaj moją ulubioną stronę do nauki języka angielskiego, opracowaną przez British Council dla dzieci – LearnEnglish Kids. Może część z Was ją kojarzy, jeśli nie, zapoznajcie się z moją recenzją.

Z serwisu British Council dla dzieci – LearnEnglish Kids korzystałam bardzo często, kiedy moje dziecko było małe. Podstawowa zaleta tej strony to darmowe materiały. Jest ich naprawdę sporo i w pierwszej chwili trudno zorientować się, gdzie znaleźć to, co nas interesuje. Podpowiem Wam, na co warto zwrócić uwagę i jak efektywnie pracować z dzieckiem w oparciu o zasoby tego portalu.

Materiały zawarte na stronie British Council dla dzieci możemy przeglądać według kategorii lub alfabetycznie. Na początek polecam pierwszy sposób, łatwiej będzie Wam zorientować się w zasobach serwisu.

Listen & Watch

Zacznę od najciekawszej moim zdaniem kategorii: Listen & Watch. Znajdziemy w niej trzy działy:

 • Songs
 • Short stories
 • Video zone

Songs

Kiedy mój synek był mały korzystaliśmy głównie z Songs – piosenki najlepiej skupiają uwagę dziecka. W tym dziale znajdziemy klasyki typu: „The wheels on the bus”, czy „Old MacDonald”. Piosenki zilustrowano krótkimi animowanymi filmikami. Po obejrzeniu i wysłuchaniu, zachęcam Was do pobrania plików pdf, znajdujących się pod każdym utworem. Zawierają one słowa piosenki, zapis nutowy i dodatkowe arkusze z ćwiczeniami i odpowiedziami. Ja korzystałam z tych pomocy bardzo często, a moje dziecko szybko przyswajało w ten sposób nowe słówka.

british-council-dla-dzieci

Short stories

Kolejny dział to kilkuminutowe sfilmowane historyjki, wśród nich klasyka dla najmłodszych, np.: „Czerwony Kapturek” czy „Jaś i magiczna fasola”. Tu również po obejrzeniu krótkich wideo filmów możemy wydrukować dodatkowe ćwiczenia i transkrypt historyjek.

british-council-dla-dzieci

Video zone

W tym dziale umieszczono filmiki dokumentalne dla dzieci. Dodatkowo wzbogacono je o ćwiczenia online oraz wprowadzające do omawianego słownictwa.

Przedstawię Wam teraz pozostałe kategorie na stronie British Council dla dzieciLearnEnglish Kids.

Read & Write

Ta kategoria składa się z trzech działów:

 • Your turn – zachęca do słownej wypowiedzi na dany temat, pomagają pytania pomocnicze
 • Reading practice – ćwiczenia w czytaniu z dodatkowymi materiałami sprawdzającymi rozumienie tekstu
 • Writing practice – ćwiczenia w pisaniu

british-council-dla-dzieci

Speak & Spell

 • Sounds – dzieci mogą zapoznać się z różnymi dźwiękami i piosenkami ruchowymi. Dodatkowo przygotowano ćwiczenia oraz karty obrazkowe ze słówkami z piosenek.
 • Speak – krótkie filmowe historyjki o przygodach dwójki małych kosmitów na ziemi. Nowe słówka, nauka poprawnego wymawiania dźwięków, gry online i ćwiczenia do wydrukowania. Historyjka o kosmitach – Sam i Pam jest dostępna również jako aplikacja LearnEnglish Kids: Phonics Stories w sklepie iTunes, ale tylko na iPada.
 • Spell – druga część przygód Sam i Pam połączona z nauką nowych słówek i prawidłowej wymowy
 • Tricky words – gry online i ćwiczenia do wydrukowania z zakresu literowania.

british-council-dla-dzieci

Zazwyczaj nauka gramatyki wydaje się nudna i mało interesująca. British Council dla dzieci w swoim serwisie postawiło na naukę przez zabawę. W sekcji Grammar & Vocabulary znajdziemy krótkie filmiki wideo tłumaczące reguły gramatyczne, gry online oraz ćwiczenia do wydrukowania. Wszystko w zabawnej formie zachęcającej małe dzieci do nauki.

Grammar & Vocabulary

 • Grammar practice – wytłumaczenie podstawowych reguł gramatycznych
 • Grammar videos – babcia tłumaczy wnuczce regułki gramatyczne w formie animowanych klipów
 • Word games – gry słowne w celu łatwiejszej nauki nowego słownictwa. Każde słówko posiada nagraną wymowę, a zadaniem dziecka jest dopasowanie nagrania do obrazka.
 • Word of the week – trochę trudniejsze słówka, wymawiane i tłumaczone przez anglojęzyczne dzieci w krótkich filmikach

british-council-dla-dzieci

Fun & Games

Kategoria Fun & Games powinna spodobać się każdemu dziecku. Znajdzie w niej:

 • Games – pokaźny zbiór różnorodnych gier online dla dzieci
 • Jokes – w tym dziale dzieci mogą zaznajomić się z angielskimi dowcipami
 • Tongue twister – warto ćwiczyć trudne w wymowie wyrażenia. Staramy się jak najszybciej powtarzać zwroty za lektorem.

Print & make

W kategorii Print & make mamy okazję dodać do nauki języka angielskiego ćwiczenia manualne dla dzieci. Znajdziemy tu:

 • Flashcards – czyli karty obrazkowe z różnych dziedzin tematycznych, które możemy wydrukować. Dostępne są dwie formy: drukujemy karty z kolorowymi obrazkami i podpisami, lub obrazki są czarno-białe, a podpis dziecko musi samodzielnie uzupełnić.
 • Crafts – wycinanki – ozdoby do samodzielnego wykonania. Krótkie filmiki pokazują jak inne dzieci sobie z nimi poradziły. Np. do piosenki „Incy Wincy Spider” dziecko może wykonać fajną ozdobę z zawieszonymi elementami, w tym przypadku z pająkami różnej wielkości.
 • Worksheets – ćwiczenia w formie pdf do wydrukowania: dopasowywanie słówek do obrazka, szukanie ukrytych słówek, puzzle, zgadywanki, odpowiedzi na pytania, itp.
 • Colouring – czyli dużo fajnych kolorowanek dla dzieci, ze wskazówkami w języku angielskim.

british-council-dla-dzieci

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak pomóc dziecku w nauce języka angielskiego, zajrzyjcie do zakładki Parents na stronie British Council dla dzieci – Learn English Kids.
Znajdziecie tam wiele wskazówek i porad w formie pisemnej, jak również wideo.

Muszę jeszcze wspomnieć, że British Council przygotował szereg aplikacji mobilnych do nauki języka angielskiego. Napiszę o nich specjalny post, a dziś chcę Wam polecić tylko jedną, bezpośrednio związaną z omawianą przeze mnie stroną. To LearnEnglish Kids: Playtime – song and stories. W wersji darmowej otrzymujemy 5 filmików wideo z popularnymi bajkami oraz związane z nimi gry. Dodatkowo możemy otrzymać trzy kolejne filmy i dedykowane im gry, jeżeli podzielimy się wiadomością o aplikacji ze znajomymi na Facebooku. Opcja ta dostępna jest w panelu dla rodziców bezpośrednio w aplikacji.

Podsumowując, polecam Wam gorąco stronę British Council dla dzieci – LearnEnglish Kids. Znajdziecie tu sporo wartościowych darmowych materiałów, które z pewnością zainteresują małe dzieci.

A gdybyście szukali kursów stacjonarnych dla dzieci, to sprawdźcie polską stronę British Council.

Strona brytyjska British Council LearnEnglish Kids.

Agata