MUZZY, czyli NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH Z KRESKÓWEK

muzzy-glowna

W 1986 roku, czyli ponad 30 lat temu BBC stworzyło animowaną bajkę do samodzielnej nauki języków obcych – MUZZY. Dzisiaj, ponad 30 lat później, Muzzy jest w ciągłej sprzedaży, co więcej szczyci się tytułem lidera na rynku kursów językowych dla dzieci. Przyjrzyjmy się w czym tkwi sukces tej metody.

Początkowo Muzzy to były animowane kreskówki opowiadające historię zielonego stwora z Kosmosu, miłośnika zegarków, który zawitał na Ziemię i zamieszkał z rodziną królewską w krainie Gondoland. Nie od razu oczywiście, po drodze musiał pokonać wiele ziemskich przeszkód, wplątał się w intrygi i knowania na królewskim dworze, nawiązał nowe znajomości i przyjaźnie.

muzzy 1a

Serial był kiedyś transmitowany w naszej telewizji, jednak wówczas nie udało mi się go obejrzeć. Trafiłam na niego dopiero kilka lat później, szukając kursu językowego dla mojego dziecka. W taki sposób znalazłam kurs, który moim zdaniem jest prawie idealny do samodzielnej nauki w domu.

muzzy

Fenomen Muzziego polega według mnie na stworzeniu zabawnej, animowanej historii, ciekawych, wyrazistych bohaterów i oczywiście ich ekscytujących przygodach. Nauka języka odbywa się tu jakby mimochodem. Młody widz ogląda krótkie animacje i przyswaja nowe słownictwo i wyrażenia na podstawie rozgrywających się na ekranie wydarzeń. Dodatkowy przerywnik tworzą krótkie scenki – gagi, w których uczestniczy inny bohater – Norman. Tłumaczy on gramatykę i słownictwo na wesoło. Moje dziecko było tak pochłonięte tym kursem, że samo domagało się powtórek i ciągłego oglądania, powtarzając potem zapamiętane wyrażenia w obcym języku.

muzzy 7

Dobrym pomysłem w bajce Muzzy jest narracja i stopniowy rozwój akcji w kolejnych odcinkach. Całość podzielono na dwa poziomy zaawansowania i sześć płytek dvd.

Obecnie Muzzy został gruntownie odświeżony, zamiast zwykłej animacji mamy animację 3d. Kurs można kupić w formie pakietów dvd lub jako dostęp online w abonamencie. Znajdziemy w nim całą masę ćwiczeń związanych z każdym odcinkiem serialu, gry i zabawy, kolorowanki, słownictwo i video story book – większość z możliwością  wydruku.

muzzy 4

Kurs Muzzy występuje w 3 pakietach:

  • do samodzielnej nauki w domu
  • dla szkół
  • dla bibliotek

Dostępne języki to:

  • angielski
  • hiszpański
  • francuski
  • włoski
  • niemiecki
  • chiński

muzzy pakiet

Napisałam, że jest to metoda prawie idealna, największym minusem jest cena, która jak na polskie warunki jest dość wysoka. Moim zdaniem warto jednak zainwestować w sprawdzony kurs językowy z wieloletnim doświadczeniem, doceniony w świecie.

Przykładowe filmiki znajdziecie na firmowym kanale Muzzy, reszta informacji dostępna jest na oficjalnej stronie.

 

Jeżeli szukacie tańszej alternatywy, to BBC opracowało nowy kurs, który miał być następcą Muzziego – Learning English with Ozmo. W Polsce dostępny był w formie gazetek ukazujących się w cyklu dwutygodniowym z dołączoną płytką cd lub dvd na zmianę. W 2017 roku całość, czyli 52 gazetki zostaną wznowione pod nazwą Magic Happy English z magicznym piórem w bonusie.

magic

Jednak moim zdaniem ten kurs jest o wiele słabszy, jedynie część materiałów video zasługuje na uwagę.

Poniżej opis kursu ze strony wydawcy:

Kurs języka angielskiego stworzony przez BBC specjalnie dla dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Magiczne Pióro sprawi, że nauka nowych słów, wyrażeń i prawidłowej wymowy stanie się ciekawą zabawą. Dzięki „Magic Happy English” dziecko może się bawić z zabawnymi bohaterami filmów BBC, przez cały czas ucząc się angielskich słów i zwrotów. Rymowanki, wierszyki oraz piosenki sprawią, że nauka języka będzie jeszcze łatwiejsza, a zarazem przyjemna.

Agata