PIERWSZA POMOC – APLIKACJE RATUJĄCE ŻYCIE

pierwsza pomoc gł-min

W dzisiejszych czasach, kiedy nasze życie pędzi jak szalone, a my razem z nim, nie możemy zapomnieć o podstawach udzielania pierwszej pomocy. Wiedza z tego zakresu przyda się każdemu, zarówno samotnej matce będącej w domu z małym dzieckiem, jaki i rodzinie wyjeżdżającej na wakacje.

Pisałam Wam niedawno o kursie samoobrony dla kobiet, w którym miałam przyjemność uczestniczyć. Ostatnie półtorej godziny tego szkolenia przeznaczono na zajęcia z pierwszej pomocy.

Cieszę się, że z nich skorzystałam, ponieważ odświeżyłam sobie kurs sprzed kilku lat. Zajęcia prowadzone były przez ratownika medycznego. Przedstawił on różne warianty sytuacji, które mogą spowodować zagrożenie ludzkiego życia. Naszym zadaniem było odegranie scenek, w których pomagamy i ratujemy poszkodowanego.

Do dyspozycji uczestniczek był manekin, defibrylator, maseczki na twarz (to ważne, można zarazić się wirusem HCV, który odpowiada za nieuleczalne wirusowe zapaleniem wątroby typu C). Na tym mini kursie odgrywałyśmy scenki sytuacyjne, ucząc się wszystkich kroków po kolei: sprawdzania stanu świadomości poszkodowanego, układania go w odpowiedniej pozycji, obracania, wzywania pomocy, wykonywania reanimacji i sztucznego oddychania.

Myślę, że takie szkolenie przyda się każdej i każdemu z nas. Gorąco Was namawiam do wzięcia w nim udziału.

A ponieważ na blogu piszę, jak ułatwiać sobie życie, wykorzystując nowoczesne technologie, znalazłam dla Was kilka aplikacji z zakresu pierwszej pomocy. Sądzę, że dobrze byłoby mieć chociaż jedną z nich w swoim smartfonie. Ja już zainstalowałam, do czego namawiam i Was! Pomimo odbytego dopiero co szkolenie, w sytuacji wzmożonego stresu i paniki, mogę nagle wszystkiego nie pamiętać. Poniżej wybrałam dla Was aplikacje dostępne zarówno na ios, jak i androida.

PIERWSZA POMOC – policyjna instrukcja

pierwsza pomoc policyjna

Bydgoscy policjanci wraz z ratownikami medycznymi opracowali instrukcję: „Pierwsza pomoc – ratownictwo medyczne”. Dotyczy ona udzielania pomocy medycznej w stanach zagrożenia życia.

Apple Store    Google Play

pierwsza pomoc

PIERWSZA POMOC – FIRST AID

pierwsza pomoc first aid

W tej aplikacji instrukcje udzielania pierwszej pomocy zostały wzbogacone o przejrzyste ilustracje oraz czytającego je lektora. Możemy wybrać, komu ma zostać udzielona pomoc: niemowlęciu, dziecku czy osobie dorosłej. Ponadto aplikacja zawiera lokalizator najbliższych szpitali z trasą dojazdu, oraz natychmiastowe wybieranie numeru alarmowego.

Apple Store   Google Play

PIERWSZA POMOC

pierwsza pomoc

Aplikacja zawiera wskazówki udzielania pierwszej pomocy w najczęściej występujących przypadkach, z podziałem na kategorie urazów. Dodatkowo: adresy punktów medycznych, porady dotyczące szczepień, poradnik podręcznej apteczki, latarka, metronom, łączenie ze służbami ratowniczymi, personalizacja.

Apple Store   Google Play

pierwsza pomoc a3-min

PIERWSZA POMOC NESTLÉ

pierwsza pomoc nestleAplikacja przydatna szczególnie rodzicom małych dzieci i niemowląt. Opisuje schematy postępowania w nagłych wypadkach z podziałem na kategorie (np.: oparzenia termiczne, bezdech, duszność). Jasna i przejrzysta dzięki prostym animacjom i wgranym poleceniom głosowym.

Apple Store   Google Play

pierwsza pomoc a4-min

Agata