PIERWSZA POMOC – APLIKACJE RATUJĄCE ŻYCIE

pierwsza pomoc gł-min

W dzisiejszych czasach, kiedy nasze życie pędzi jak szalone, a my razem z nim, nie możemy zapomnieć o podstawach udzielania pierwszej pomocy. Wiedza z tego zakresu przyda się każdemu, zarówno samotnej matce będącej w domu z małym dzieckiem, jaki i rodzinie wyjeżdżającej na wakacje.

Pisałam Wam niedawno o kursie samoobrony dla kobiet, w którym miałam przyjemność uczestniczyć. Ostatnie półtorej godziny tego szkolenia przeznaczono na zajęcia z pierwszej pomocy.

Cieszę się, że z nich skorzystałam, ponieważ odświeżyłam sobie kurs sprzed kilku lat. Zajęcia prowadzone były przez ratownika medycznego. Przedstawił on różne warianty sytuacji, które mogą spowodować zagrożenie ludzkiego życia. Naszym zadaniem było odegranie scenek, w których pomagamy i ratujemy poszkodowanego.

Do dyspozycji uczestniczek był manekin, defibrylator, maseczki na twarz (to ważne, można zarazić się wirusem HCV, który odpowiada za nieuleczalne wirusowe zapaleniem wątroby typu C). Na tym mini kursie odgrywałyśmy scenki sytuacyjne, ucząc się wszystkich kroków po kolei: sprawdzania stanu świadomości poszkodowanego, układania go w odpowiedniej pozycji, obracania, wzywania pomocy, wykonywania reanimacji i sztucznego oddychania.

Myślę, że takie szkolenie przyda się każdej i każdemu z nas. Gorąco Was namawiam do wzięcia w nim udziału.

A ponieważ na blogu piszę, jak ułatwiać sobie życie, wykorzystując nowoczesne technologie, znalazłam dla Was kilka aplikacji z zakresu pierwszej pomocy. Sądzę, że dobrze byłoby mieć chociaż jedną z nich w swoim smartfonie. Ja już zainstalowałam, do czego namawiam i Was! Pomimo odbytego dopiero co szkolenie, w sytuacji wzmożonego stresu i paniki, mogę nagle wszystkiego nie pamiętać. Poniżej wybrałam dla Was aplikacje dostępne zarówno na ios, jak i androida.

PIERWSZA POMOC – policyjna instrukcja

pierwsza pomoc policyjna

Bydgoscy policjanci wraz z ratownikami medycznymi opracowali instrukcję: „Pierwsza pomoc – ratownictwo medyczne”. Dotyczy ona udzielania pomocy medycznej w stanach zagrożenia życia.

Apple Store    Google Play

pierwsza pomoc

PIERWSZA POMOC – FIRST AID

pierwsza pomoc first aid

W tej aplikacji instrukcje udzielania pierwszej pomocy zostały wzbogacone o przejrzyste ilustracje oraz czytającego je lektora. Możemy wybrać, komu ma zostać udzielona pomoc: niemowlęciu, dziecku czy osobie dorosłej. Ponadto aplikacja zawiera lokalizator najbliższych szpitali z trasą dojazdu, oraz natychmiastowe wybieranie numeru alarmowego.

Apple Store   Google Play

PIERWSZA POMOC

pierwsza pomoc

Aplikacja zawiera wskazówki udzielania pierwszej pomocy w najczęściej występujących przypadkach, z podziałem na kategorie urazów. Dodatkowo: adresy punktów medycznych, porady dotyczące szczepień, poradnik podręcznej apteczki, latarka, metronom, łączenie ze służbami ratowniczymi, personalizacja.

Apple Store   Google Play

pierwsza pomoc a3-min

PIERWSZA POMOC NESTLÉ

pierwsza pomoc nestleAplikacja przydatna szczególnie rodzicom małych dzieci i niemowląt. Opisuje schematy postępowania w nagłych wypadkach z podziałem na kategorie (np.: oparzenia termiczne, bezdech, duszność). Jasna i przejrzysta dzięki prostym animacjom i wgranym poleceniom głosowym.

Apple Store   Google Play

pierwsza pomoc a4-min

Agata

 • Nie miałam pojęcia, że jest coś takiego. W sytuacji zagrażającej życiu nie wiem, czy zdążyłabym choć pomyśleć o ich użyciu… Ale jeśli ma się komuś przydać, to świetna rzecz

  • Ale jak nie wiesz co zrobić w jakiejś sytuacji to taka podręczna ściąga może bardzo pomóc.

 • Bardzo przydatne aplikacje, muszę je mieć na telefonie, bo kto wie czy nie będę jakiejś porady potrzebować.

  • Lepiej, żeby nie były potrzebne, ale na wszelki wypadek ja też je zainstalowałam.

 • Bardzo dobrze, że o tym przypominasz. Ja w ogóle uważam, że każdy z nas powinien raz do roku przejść obowiązkowe szkolenie z pierwszej pomocy.

 • Dobrze, że takowe istnieją i mogą się komuś przydać:)

 • Uau! Bardzo wartościowy wpis. Oby nikomu z nas te aplikacje nie były potrzebne.

 • W panice trudno sięgnąć po aplikację, ale to nie wyklucza, że istnieje szansa iż za jej pomocą można uratować komuś życie. Zawsze lepiej więcej środków zaradczych niż za mało.

  • Wydaje mi się, że właśnie na wypadek paniki dobrze mieć taką instrukcję w telefonie.

 • Skazana Na gór dożywocie

  Bardzo potrzebny tekst. Ja od siebie dorzucę również (myślę przydatną) informację, tyczącą się tych, co zamierzają wakacje spędzać w górach. Istnieje aplikacja Ratunek, której uruchomienie to dwa kliknięcia , po czym telefon wzywającego pomocy zostaje namierzony przez centralę TOPR, która może niezwłocznie wysłać śmigłowiec. To często jedyna ”pierwsza pomoc”, na jaką możemy liczyć w trudnym terenie.

  • O dziękuję ci bardzo za taką informację. Nie znałam tej aplikacji. Dodam ją do wpisu. Poazrawiam ?